Prawdziwe Historie – Tomasz | odc. 6
2 listopada 2022Wypalenie zawodowe i jego konsekwencje
13 listopada 2022Wychodząc naprzeciw celom projektu „W trosce o chorego pracownika”, psychoonkolog Adrianna Sobol rozmawia z socjologiem Uniwersytetu Warszawskiego Doktorem Tomaszem Sobierajskim o roli pracy w życiu osoby chorej przewlekle. Tytułowa praca to nie tylko odpowiedź na potrzeby finansowe, ale także czynnik porządkujący życie i nadający rytm naszej codzienności. Jest to zatem zrozumiałe, że pacjenci chorzy przewlekle bardzo często nie chcą rezygnować z aktywności zawodowej i szukają sposobów, aby z sukcesem pogodzić obie sfery.
Praca nas definiuje, pomaga budować naszą tożsamość i wypełnia większą część naszego czasu. Aspekt finansowy wpływa na poczucie bezpieczeństwa i niezależności, pomaga zarówno w leczeniu jak i spełnianiu marzeń i samorealizacji. Jak mówi Tomasz Sobierajski, praca to także czynnik pomagający zachować strukturę czasu, gwarant stałych kontaktów społecznych i miejsce, gdzie poznajemy znajomych, przyjaciół czy nawet życiowych partnerów/partnerki. Jest to sfera wyjątkowo ważna dla osoby chorej przewlekle, szczególnie narażonej na poczucie samotności i odosobnienia. W rozmowie z Adrianną Sobol, dr Tomasz Sobierajski wymienia składowe, przy których obecności możemy mówić o zdrowym i bezpiecznym środowisku pracy.
Ciekawym aspektem zależności między leczeniem a pracą, jest fakt, iż pacjenci często określają poczucie bycia użytecznym jako czynnik niezbędny do ich dobrego samopoczucia. Miejscem, gdzie mogą realizować tę potrzebę jest właśnie środowisko pracy. Osoby przewlekle chore rzutują na cały zespół i stanowią swego rodzaju test dla przedsiębiorstwa. Pamiętajmy, że zaufany i wykwalifikowany pracownik nie traci tych cech ani doświadczenia w momencie diagnozy. Praca to dla niego rodzaj rehabilitacji emocjonalnej i nie należy mu tego odbierać, wskazane jest za to dostrzeżenie skali zjawiska: w każdej firmie są osoby chore przewlekle i nigdy nie wiemy, czy pewnego dnia to nie my dołączymy do tej grupy.
Doktor Tomasz Sobierajski dzieli się z Adrianną Sobol receptą na sukces przedsiębiorstwa w kwestii troski o zdrowie pracowników i omawia, w jaki sposób można przełożyć doświadczenie chorego przewlekle pracownika na sukcesy i wzrost morali całego zespołu. Obejrzyjcie wywiad, aby poszerzyć swoją wiedzę w tej dziedzinie i zyskać nową perspektywę na zjawisko choroby i aktywności zawodowej.