Jak pracodawcy mogą pomóc w powrocie do pracy osobom wyleczonym z choroby nowotworowej?
7 grudnia 2021Aktywizacja zawodowa w czasie choroby – norma czy wyjątek?
13 grudnia 2021Moment kryzysowy. Chaos. Ta chwila, gdy zadania, zobowiązania i sprawy do załatwienia stają się zbyt obciążające. Dzieje się za dużo. co robisz w takich sytuacjach? Od czego zaczynasz? Jakie jest pierwszy krok, jaki wykonujesz, aby poradzić sobie z natłokiem rzeczy do zrobienia lub problemów do rozwiązania?
Sytuacje trudne – te zwykłe, codzienne, ale nadal wymagające – u wielu osób prowadzą do konkretnego działania. Sięgam po notes i ołówek i próbuję zanotować wszystko to, co kłębi się w mojej głowie. Chcę wyjść z chaosu, który mnie otacza i dlatego umieszczam go na kartce papieru. Zapisuję, aby później sprawdzić, z czym tak naprawdę się mierzę. Gdy czuję, że nie potrafię znaleźć wyjścia z sytuacji, zaczynam od określania tego, co się tak naprawdę dzieje w moim życiu.
Magia robienia notatek
Pisanie ma wyjątkową moc. Przelewanie na papier swoich obaw, myśli, zadań, planów, pomysłów lub emocji sprawia, że stają się one bardziej określone, konkretne, nazwane i uporządkowane. Jeśli, przerażona ilością rzeczy do zrobienia, zapiszę je wszystkie w notesie, mogę się uspokoić i zauważyć, że tak naprawdę jestem w stanie sobie z nimi poradzić. Jeśli, zmęczona konfliktem z bliską osobą, opiszę, o co mi chodzi i jak się czuję, mogę poczuć swój własny wpływ na tę relację. Określam przecież, co mi się nie podoba, szukam w swojej głowie informacji o tym, jaka emocja mi aktualnie towarzyszy i co z nią chcę zrobić. Pisanie jest jak porządkowanie stosu starych dokumentów. Część z nich jeszcze nam się przyda i układamy je w jednym miejscu. Część z nich przeglądamy, a później stwierdzamy, że już nie są one potrzebne.
Opisz swoją chorobę
Pisanie pomaga w codziennym życiu i często jest sposobem na radzenie sobie z wyzwaniami, przed którymi stajemy każdego dnia. Jednak wiele badań[1] wykazało, że pisanie ekspresywne może skutecznie wspierać też te osoby, które żyją z chorobą przewlekłą. Choć niekoniecznie wpłynie ono na Twoje samopoczucie fizyczne, może znacząco zmienić to, jak czujesz się mentalnie. Pisanie ekspresywne to metoda wspierania swojego rozwoju, która polega na regularnym pisaniu o swoich bolesnych doświadczeniach. Bez filtrów, bez łagodzenia przekazu, bez myślenia, jak ktoś oceni te zapiski. Kiedy zmagasz się z chorobą przewlekłą, Twoje emocje mogą stać się dodatkowym wyzwaniem. Pisanie jest sposobem na ich wyrzucenie z siebie, zwrócenie na nie uwagi i przede wszystkim na bezkompromisowe ich opisanie. Osoby, które wykorzystują pisanie ekspresywne w czasie swojej choroby przewlekłej, nie tylko lepiej radzą sobie z samą chorobą, ale też:
- mogą doświadczać większego poczucia sensu życia – a choroba przewlekła może nim zachwiać
- czują większy wpływ na swoje życie
- lepiej radzą sobie z chronicznym stresem, który może prowadzić np. do zaburzeń snu czy innych dodatkowych trudności w codzienności
- mogą lepiej wyznaczać granice w relacjach – pisanie sprawia, że porządkują się myśli i emocje. W rezultacie więcej wiemy o sobie, swoich potrzebach i pragnieniach. Gdy nasze samopoznanie jest na wyższym poziomie, łatwiej jest stanąć po swojej stronie, na przykład w czasie konfliktów.
- chętniej podejmują działanie po to, aby ułatwić sobie życie lub poprawić jego jakość – ma tutaj znaczenie poczucie większego wpływu na swoje życie oraz większa świadomość siebie i swoich potrzeb.
Pisanie ekspresywne nie jest lekiem na całe zło. Może jednak stać się dla Ciebie tarczą ochronną wtedy, gdy Twoje myśli i emocje są zbyt wymagające i obciążające. Jeśli nie masz wokół siebie ludzi, którzy chętnie wysłuchają Twoich tajemnic czy obaw, pisanie może być sposobem na uwolnienie się od tego, co jest dla Ciebie trudne. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby od czasu czasu zajrzeć do swojego notesu, wyciągnąć ołówek i zapisać kilka lub kilkanaście zdań:
- Boję się, że…
- Nie wiem, co zrobić z…
- Gdybym tylko mogła…
- Chcę…
- Pomogłoby mi…
- Potrzebuję…
- Czuję…