Otyłość a choroby nowotworowe
19 września 2022Kiedy choroba otyłościowa staje się barierą…
29 września 2022Każdy diabetyk ma zupełnie inną cukrzycę i w związku z tym, również inne potrzeby dotyczące choroby. Samozatrudnienie może wydawać się łatwiejszą opcją zawodową dla osób żyjących z cukrzycą, zwłaszcza jeżeli miały one negatywne doświadczenia w pracy na etacie (np. Dyskryminacja ze względu na chorobę). Warto jednak dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw przed podjęciem decyzji o założeniu działalności gospodarczej.
Korzyści i wyzwania samozatrudnienia
Praca w domu zapewnia więcej elastyczności, co pozwala na dostosowanie harmonogramu dnia do indywidualnych potrzeb i w konsekwencji ułatwia prowadzenie cukrzycy. Pracując w domu, diabetyk może uporać się z hipo- czy hiperglikemią w zaciszu własnego domu, nie musi obawiać się, że zapomni wziąć cukrzycowego osprzętu do pracy, czy może dokonać zdrowszych wyborów żywieniowych gotując domowy posiłek.
Trzeba jednak pamiętać o tym, że osoby pracujące na własny rachunek nie otrzymują wynagrodzenia chorobowego ani urlopowego. Nie możemy również liczyć na wsparcie ze strony współpracowników i na korzyści społeczne płynące z pracy zespołowej.
Work-life balance
Pracując z domu, można łatwo zapomnieć o własnych granicach i wyjść poza standardowe godziny, a nawet dni pracy. Cukrzyca jest trochę jak taka druga praca, która także wymaga zachowania odpowiedniej równowagi. Trzeba uważać, by tak jak praca, cukrzyca nie zdominowała codzienności i nie wciągnęła w niekończącą się pogoń za perfekcją.
Szkolenia i studia
Osoba z cukrzycą, posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym, może skorzystać z wielu różnych możliwości uzyskania lub podniesienia swoich kwalifikacji zawodowych. Jedną z nich jest dofinansowanie na studia z programu Aktywny Samorząd, które pokrywa część kosztów edukacji w szkole wyższej (studia I stopnia, studia II stopnia, jednolite studia magisterskie, studia podyplomowe, studia doktoranckie), w szkole policealnej oraz w kolegium. Istnieją również możliwości uczestnictwa w szkoleniach, zajęciach a nawet terapiach w instytucjach pomocy społecznej czy organizacjach pozarządowych.
Praca z cukrzycą w sektorze zdrowia i non-profit
Praca na etacie, w środowisku przyjaznym osobom chorym przewlekle czy niepełnosprawnym, może być idealnym rozwiązaniem dla diabetyka. Może liczyć na większe zrozumienie i empatię ze strony pracodawcy i współpracowników, jak i na odpowiednie udogodnienia dostosowane do jego cukrzycy.
Wielu diabetyków wybiera ścieżkę zawodową związaną właśnie z cukrzycą (np. edukator diabetologiczny) i stają się prawdziwymi ekspertami, nie tylko dzięki wiedzy, ale i osobistemu doświadczeniu w temacie.
Cukrzyca nas nie definiuje
Cukrzyca zawsze będzie częścią życia diabetyka, ale to nie znaczy, że ma on mniejsze szanse na znalezienie pracy i satysfakcjonującą karierę zawodową. Cukrzyca nie definiuje człowieka, każdy diabetyk jest jedyną w swoim rodzaju osobą, która jest wartościową częścią społeczeństwa.