logo-wtrosce.fw_logo-wtrosce.fw_logo-wtrosce.fw_logo-wtrosce.fw_
  • Start
  • O nas
  • Szkolenie online
  • Prawdziwe Historie
  • Jednostka chorobowa
    • Choroby onkologiczne
    • Choroba otyłościowa
    • Cukrzyca
    • Choroby krwi
    • Czerniak
  • Artykuły
  • Wywiady eksperckie
  • Media o nas
  • Kontakt
✕
Innowacyjne formy leczenia pacjentów onkologicznych i ich wpływ na jakość życia: rozmowa z dr hab. n.med. Barbarą Radecką
18 listopada 2021
Human Stories – Iwona | odc. 2
19 listopada 2021

Otyłość kliniczna w świetle benefitów pracowniczych

Opublikowany prez Redakcja - 18 listopada 2021
Kategorie
  • Choroba otyłościowa
  • Jednostka chorobowa
Tagi

Koncentracja na sprawach własnego ciała, zdrowym stylu życia w tym również profilaktyką wtórną stały się już powszechnie obowiązującą normą. Coraz częściej i dokładniej monitorujemy jak śpimy, ile robimy kroków, ile spaliliśmy kalorii, czy wypiliśmy odpowiednia ilość wody.  W program każdego tygodnia mamy wpisane zajęcia na siłowni lub konkretna liczba kilometrów do przebiegnięcia lub przejechania na rowerze. Panowie, ale również i panie amatorsko biorą udział w najbardziej wymagających zmaganiach sportowych. Zdrowie i zdrowy styl życia to stały temat rozmów w gronie znajomych. Oczywiście temat ten ma również swoje miejsce w obszarze przedsiębiorstwa. 

Benefity a akceptacja objawów choroby

Podstawową przyczyną takiego stosunku do osób otyłych są oczywiście uwarunkowania kulturowe i wynikająca z nich generalna niska tolerancja dla jakiejkolwiek inności. Nie mniej   istotnym powodem jest także brak wiedzy na temat tego sW czasie porannych small talków w kuchni rozmawiamy o diecie, chwalimy się kondycją, osiągniętymi efektami treningu. W czasie tej rozmów często ktoś otwiera pudełko z posiłkiem ze starannie wyliczoną liczbą kalorii. W takim podejściu pomagają również zarządy przedsiębiorstw. W firmach robi się bardzo wiele, aby pracownikom ułatwić dbanie o sprawy własnego ciała i kondycji fizycznej. Częścią pakietów pracowniczych są na przykład dopłaty do karnetów na siłownie, a w różnego rodzaju ligach biznesowych startują zespoły reprezentujące przedsiębiorstwo. Takie powszechne zainteresowanie sprawami własnego ciała, czy wręcz walki z metrykalnym wiekiem stał się rodzajem nieformalnej, ale obowiązującej kultury korporacyjnej. W nowoczesnym biurze wszyscy chcą i powinni być zdrowi i wyglądać młodo.  

Negatywne konsekwencje zjawiska

To bardzo pozytywne zjawisko ma również swoje negatywne konsekwencje, o których nie można zapominać. Razem z osobami podchodzącymi z taką atencją do wszystkiego co jest związane z ich ciałem pracują równie osoby, które nie chcą lub nie mogą uczestniczyć w tym ciągłym fizycznym samodoskonaleniu. W tej drugiej grupie są pracownicy ograniczeni możliwościami własnego ciała, np. nadmierną otyłością, będącą bardzo często skutkiem choroby z którą się zmagają lub zmagali. Otaczająca ich atmosfera  sprzyja narastaniu kompleksów i potęguje w konsekwencji uczucie wykluczenia. Oczywiście, nie jest to niczyja wina. Nie można oczekiwać, aby członkowie zespołu mniej ostentacyjnie dbali o sprawy własnego ciała lub aby wyglądali mniej zdrowo . 

Jak sobie z tym radzić?

Takie sytuacje nie mają prostych rozwiązań i nie sposób jest znaleźć dla nich jednego rozwiązania. Przede wszystkim należy mieć świadomość, że pracujemy również z ludźmi, którzy nie mogą dzielić z nami radości bycia zdrowym, sprawnym i silnym i że nasze sukcesy na tym polu mogą być źródłem bolesnych rozczarowań samym sobą innych osób. Nasze cele i zainteresowania choć w swej istocie jak najbardziej pozytywne nie powinny być powodem do pogorszenia samopoczucia innych.  Naturalnym zobowiązaniem wobec pracowniczej społeczności każdego jej członka jest dbanie o to, aby wszyscy pozostali czuli się w niej równie dobrze. 

(Artykuł dotyczy problemów osób zmagających się z kliniczną, nadmierną otyłością)

Udostępnij
39
Redakcja
Redakcja

Podobne posty

14 listopada 2022

Medycyna personalizowana i jej wpływ na jakość życia zawodowego pacjentów onkologicznych


Czytaj więcej
13 listopada 2022

Wypalenie zawodowe i jego konsekwencje


Czytaj więcej
4 listopada 2022

Choroba otyłościowa z perspektywy pacjenta


Czytaj więcej

Comments are closed.

Motto

Chcemy Państwu pomóc w tworzeniu miejsca przyjaznego dla osób przechodzących przez najtrudniejsze momenty w ich życiu.

Partnerzy

Patroni społeczni

2022. W trosce o chorego pracownika. Polityka prywatności i plików cookies.