logo-wtrosce.fw_logo-wtrosce.fw_logo-wtrosce.fw_logo-wtrosce.fw_
  • Start
  • O nas
  • Szkolenie online
  • Prawdziwe Historie
  • Jednostka chorobowa
    • Choroby onkologiczne
    • Choroba otyłościowa
    • Cukrzyca
    • Choroby krwi
    • Czerniak
  • Artykuły
  • Wywiady eksperckie
  • Media o nas
  • Kontakt
✕
Środowisko zawodowe wobec osób cierpiących na otyłość kliniczną
9 października 2021
Human Stories – Asia | odc. 1
15 listopada 2021

Nowoczesne formy leczenia i ich wpływ na jakość życia pacjentów onkologicznych

Opublikowany prez Barbara Radecka - 14 listopada 2021
Kategorie
  • Choroby onkologiczne
  • Jednostka chorobowa
Tagi

– Czy pacjenci onkologiczni mogą być aktywni zawodowo?

Mogłabym krótko odpowiedzieć – Oczywiście, mogą. Jednak obiegowa opinia jest zgoła odmienna. Należy zatem wyjaśnić, że wszystko zależy od konkretnej sytuacji klinicznej.

W Polsce co roku diagnozuje się około 180 tysięcy nowych zachorowań na nowotwory złośliwe. Wiele z osób, które doświadczają zachorowania na nowotwór, jeśli w chwili rozpoznania choroby i wdrożenia leczenia są aktywni zawodowo, jest zmuszonych zaprzestać swojej aktywności zawodowej. Z tym, oczywiście wiąże się widmo utraty pracy, zubożenia finansowego i społecznego. Wielokrotnie choroba lub stosowane leczenie znacząco ogranicza możliwość pełnienia dotychczasowych ról zawodowych, społecznych, a nawet rodzinnych. Takie ograniczenie może być krótko- lub długotrwałe. Warto jednak podkreślić, że często powrót do pracy i życia sprzed rozpoznania nowotworu jest możliwy. Postęp medycyny pozwala uzyskać u wielu pacjentów wieloletnią korzyść z leczenia, a nawet trwałe wyleczenie. Takie osoby są często bardzo silnie zmotywowane do powroty do pracy. Uważają, że powrót do pracy jest dla nich oznaką „normalności” i emocjonalną rehabilitacją. Co więcej, wielu chorych chce kontynuować pracę zawodową także w trakcie leczenia onkologicznego. I niejednokrotnie jest to możliwe. Nowoczesna onkologia rozwija i preferuje metody leczenia „nie przywiązujące” pacjenta do szpitalnego łóżka. Jeśli leczenie jest dobrze tolerowane, a motywacja pacjenta odpowiednio silna, często możliwe jest kontynuowanie pracy zawodowej nawet podczas leczenia. Trzeba jednak zaznaczyć, że pacjenci często napotykają̨ trudności i problemy po stronie pracodawcy. Jeśli nie mogą sobie z tym poradzić postanawiają̨ w ogóle nie wracać́ do pracy.

– Jak nowoczesne formy leczenia / sposób podawania leków wpływa na jakość życia pacjentów?

Innowacja i postęp w onkologii opiera się nie tylko na wprowadzaniu nowych leków, ale także na stosowaniu bardziej elastycznych i przyjaznych dla pacjentka sposobów realizacji leczenia, wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, czyli nie obniża skuteczności tego leczenia. Pacjenci napromieniani podczas leczenia przebywają w hostelach, skąd dochodzą codziennie do zakładu radioterapii. Wielotygodniowy pobyt w szpitalu jest konieczny tylko w przypadku złego stanu pacjenta lub braku współpracy z jego strony. Od lat rozwijane są doustne formy leczenia. Pacjent podczas wizyty otrzymuje leki w postaci tabletek na 1-2 miesiące i stosuje te leki w domu. Nowoczesne leki biologiczne, do niedawna stosowane tylko w postaci wlewów dożylnych mogą być obecnie podawane w postaci wstrzyknięć podskórnych, co skraca czas pobytu pacjenta w jednostce leczącej. Od niedawna coraz szerzej stosuje się infuzory pozwalające na realizację wielogodzinnych wlewów chemioterapii w warunkach domowych. Wszystkie te rozwiązania mają na celu czynić leczenie jak najmniej uciążliwym i poprawić jakość życia pacjenta.

– O projekcie leczenia pacjentów w domu.

Poszukując bardziej elastycznych sposobów realizacji leczenia onkologicznego, prowadzimy w Opolskim Centrum Onkologii, wspólnie z Podkarpackim Cnetrum Onkologii w Brzozowie projekt leczenia podskórną formą przeciwciała stosowanego u chorych na HER2-dodatniego raka piersi. Celem tego projektu jest zgromadzenie informacji i ocena procedur organizacyjnych takiego sposobu realizacji leczenia. Ponadto gromadzimy informacje o satysfakcji pacjenta i personelu oraz o czynnikach wpływających na poczucie bezpieczeństwa. Podjęta będzie także próba oceny efektywności kosztowej takiej terapii w warunkach domowych w ujęciu systemowym. Nie jest to w naszym rozumieniu sposób na zastąpienie podawania tego leku ambulatorium oddziałów onkologicznych, ale pokazanie, że można zastosować takie alternatywne sposoby realizacji leczenia. W dobie pandemii nabiera to szczególnego znaczenia.

Udostępnij
93
Barbara Radecka
Barbara Radecka
dr hab. n. med. Barbara Radecka, prof. UO Klinika Onkologii, Uniwersytet Opolski i Opolskie Centrum Onkologii im. Prof. Tadeusza Koszarowskiego w Opolu. Onkolog kliniczny, internista, 30 lat doświadczenia zawodowego, obecnie ordynator Oddziału Onkologii Klinicznej z Odcinkiem Dziennym Opolskiego Centrum Onkologii. Prowadzi Wielodyscyplinarny Zespół Diagnostyki i Leczenia Raka Piersi, certyfikowany przez Międzynarodowe Towarzystwo Senologiczne. Stypendystka Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej. Wykładowca akademicki Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego. Sekretarz Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej. Głównym przedmiotem jej zainteresowań naukowych jest leczenie chorych na raka piersi. Ta tematyka była przedmiotem jej rozprawy doktorskiej oraz monografii habilitacyjnej. Od ponad 20 lat zaangażowana także w prowadzenie badań klinicznych.

Podobne posty

14 listopada 2022

Medycyna personalizowana i jej wpływ na jakość życia zawodowego pacjentów onkologicznych


Czytaj więcej
13 listopada 2022

Wypalenie zawodowe i jego konsekwencje


Czytaj więcej
4 listopada 2022

Choroba otyłościowa z perspektywy pacjenta


Czytaj więcej

Comments are closed.

Motto

Chcemy Państwu pomóc w tworzeniu miejsca przyjaznego dla osób przechodzących przez najtrudniejsze momenty w ich życiu.

Partnerzy

Patroni społeczni

2022. W trosce o chorego pracownika. Polityka prywatności i plików cookies.