Human Stories – Jola | odc. 3
25 listopada 2021Być freelancerem i mieć raka
1 grudnia 2021Pandemia COVID-19 zmusiła wielu z nas do przejścia na formę pracy online. Tym samym powrót do pracy po leczeniu raka wydaje się prostszy niż kiedykolwiek. Patrząc na historie pacjentów ten scenariusz nie zawsze jest prawdziwy, a praca zdalna generuje wiele lęków i strachów.
Sam powrót wytwarza w umyśle pacjenta wiele pytań:
- Czy będę w stanie wykonywać swoją pracę?
- Co powiem kolegom o moim raku?
- Jak potraktuje mnie pracodawca?
- Jak sobie poradzę z dużym obciążeniem pracą?
Natomiast powrót podczas pandemii może przynieść zupełnie nowy poziom złożoności tych dylematów. Pacjenci wracający do pracy w pandemii zadają sobie pytania:
- Jak poradzę sobie z pracą, pracując w domu?
- Czy dam radę przyzwyczaić się do różnego rodzaju nowych technologii, takich jak Zoom/Teams?
- Jak pogodzić życie zawodowe z życiem osobistym w tej samej przestrzeni?
- Czy faktycznie będę mieć jakikolwiek bezpośredni kontakt z kolegami z pracy?
Aby pomóc osobom wracającym do pracy w trakcie pandemii, chcemy przybliżyć przykładowy plan powrotu, który ułatwi dokonanie tego procesu krok po kroku bez generowania dużego napięcia emocjonalnego. Plan ten wymaga wysiłku i inicjatywy zarówno samego pacjenta, ale również kierownika liniowego oraz działu HR. Plan składa się z czterech kroków, z którego każdy obejmuje jeden pełny miesiąc.
Krok 1: Ponowne wprowadzenie do funkcjonowania firmy
Ten etap może potencjalnie rozpocząć się, gdy leczenie dobiega końca lub po zakończeniu aktywnego leczenia. Polega na uczestnictwie w zespołowych rozmowach wideo, ale bez konieczności podejmowania aktywnego udziału. W czasie pierwszego spotkania kierownik zespołu powinien oficjalnie powitać powracającego pracownika i przedstawić krótką aktualizację harmonogramu pracy oraz podzielić obowiązki. Jeśli wiadomości e-mail zespołu i aktualizacje biznesowe ustały podczas nieobecności pracownika, jest to dobry moment, aby wznowić ich otrzymywanie, wraz z wszelkimi kopiami nowych procedur i zaktualizowanych procesów.
Krok 2: Ponowne podjęcie aktywnych obowiązków zawodowych
Wiele mogło się wydarzyć w firmie podczas leczenia pracownika, a powrót do swojej starej roli może być dość stresujący i sprawiać wrażenie nieosiągalnego wyzwania. Istotne jest w tym momencie przeprowadzenie szkolenia dla pracownika oraz wyznaczenie dla niego osoby, która będzie nadzorować proces powrotu i doradzać w sytuacjach kryzysowych/trudnych. Na tym etapie pracownik nie powinien jeszcze mieć na sobie pełnej odpowiedzialności za dokonywane decyzje. Ten proces wymaga wdrożenia, a odpowiedzialność powinna być gwarantowana stopniowo wraz z każdym miesiącem wdrażania się pracownika. Jednocześnie warto dać pracownikowi jedno konkretne zadanie, być może projekt, który pozwoli mu rozwinąć skrzydła i pokazać potencjał, a także odzyskać poczucie kontroli. Atutem pracy nad samodzielnym projektem jest też to, że godziny pracy mogą być elastyczne, podczas gdy powracający pracownik ma jeszcze być może do czynienia ze skutkami ubocznymi leczenia raka. Liczba dni przepracowanych w tygodniu powinna być wcześniej uzgodniona z przełożonym pracownika i regularnie weryfikowana.
Krok 3: Nawiązywanie relacji w zespole
Ten etap polega na podjęciu relacji międzyludzkich, ale również na stopniowym odzyskiwaniu odpowiedzialności za swój obszar biznesowy w zespole. Jeśli pacjent wyrazi na to zgodę i chęć, warto również zorganizować spotkanie z zespołem, na którym pracodawca przedstawi przyczynę dłuższej nieobecności oraz wyjaśni jaki będzie system pracy od tego momentu oraz jakie udogodnienia przysługują osobie chorej.
Krok 4: Odzyskanie pełnej odpowiedzialności
Ten etap polega na odzyskaniu przez pracownika pełnej kontroli nad swoją nową rolą – jeśli warunki zostały już obustronnie uzgodnione. Jednak zarówno pracownik, jak i przełożony powinni regularnie sprawdzać postępy. W szczególności powinni uzgodnić pewne granice i zabezpieczenia, aby wesprzeć pracownika w osiągnięciu pomyślnego powrotu przy jednoczesnym zachowaniu zdrowej równowagi między pracą a życiem osobistym, a przede wszystkim obszarem jego dobrostanu psychicznego i fizycznego.
Powrót do pracy po leczeniu choroby nowotworowej nigdy nie jest łatwy, ale angażując się w proces dwukierunkowy, Ty i Twój pracodawca możecie współtworzyć płynny, mniej stresujący i pomyślny powrót do pracy.